Třídění odpadu
Je důležité vědět, jaké druhy odpadu patří do jednotlivých nádob. Správné třídění šetří nejen přírodní zdroje, ale i naše peněženky.
Vážení Brňané, našim cílem je poskytovat kvalitní služby, přispívající k čistému prostředí v našem krásném městě. Chceme Vás poprosit o vyplnění krátkého dotazníku, kterým pomůžete naše služby v Brně nadále zlepšovat. Dotazník naleznete ZDE.
Jak správně třídit odpad?
Podle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech, je každý povinen zbavovat se odpadů předepsaným způsobem.
Zákon o odpadech stanovuje povinnost třídění pro domácnosti i firmy a podnikatele. Podnikatelé mohou používat veřejné nádoby na separovaný komunální odpad (žluté, modré, sklo) až po svém zapojení do obecního systému odpadového hospodářství města Brna.
Třídění odpadu u firem a podnikatelů
Právnické osoby musejí zajistit plnění svých povinností spojených s tříděním odpadu a nakládání s ním.
Druhy odpadu a správné nakládání s nimi
Plast
Plast patří do žlutého kontejneru nebo na sběrné středisko.
- Patří sem: plastové obaly všeho druhu (PET láhve, kelímky, krabičky od pokrmů, plastové nádoby od kosmetiky či pracích prostředků, sáčky, tašky, fólie, výrobky z plastů), menší kousky polystyrenu, nápojové kartony od mléčných výrobků, polotovarů a džusů, kovové obaly od potravin (nápojové plechovky, konzervy, obaly od kávy či čaje, obaly od trvanlivých potravin, obaly od krmiv pro zvířata, víčka od jogurtů, alobal, potravinové tácky, víčka od sterilovaných potravin, drobné kovové obaly)
- Nepatří sem: obaly se zbytky potravin, špinavé polystyrenové misky na přenos jídla, obaly od chemikálií a nebezpečných látek, novodurové trubky, podlahové krytiny, velké kusy polystyrenu (patří na sběrná střediska odpadu)
- Před vyhozením odpadu zmenšete jeho objem.
ZMĚNA V TŘÍDĚNÍ V BRNĚ! Do žlutých kontejnerů patří i kovové obaly od potravin: nápojové plechovky různých objemů, obaly od konzerv, plechovky od kávy či čaje, obaly od trvanlivých potravin a podobně.
Papír
Papír patří do modrého kontejneru, na sběrné středisko nebo do výkupny papíru.
- Patří sem: časopisy, noviny, reklamní letáky, sešity, papírové obaly, rozložené krabice, knihy bez tvrdé vazby, kancelářský papír (nevadí, pokud je sešitý a obsahuje sponky), obaly od vajíček, ruličky od toaletního papíru, bublinkové obálky bez plastového vnitřku
- Nepatří sem: mastný nebo jakkoliv znečištěný papír, pečicí papír, uhlový papír, použité pleny a hygienické potřeby, použité papírové kapesníky a papírové utěrky, papír zatavený do fólie, účtenky z obchodů
- Před vyhozením odpadu zmenšete jeho objem.
Sklo
Sklo se vhazuje do zelenobílého DUO kontejneru či popelnic. Třídíme podle barev: barevné sklo do zeleného kontejneru, čiré do bílého. Sklo patří i na sběrná střediska odpadu.
- Patří sem: sklenice, láhve, skleněné domácí potřeby, střepy
- Nepatří sem: porcelán, keramika, varné sklo, autoskla, zrcadla, drátěné sklo, televizní obrazovky, zářivky, výbojky a žárovky, sklo znečištěné chemickými látkami, zlacená a pokovená skla
- Tabulové sklo z oken a dveří patří do barevného skla.
Bioodpad
Bioodpad (biologicky rozložitelný odpad rostlinného původu) pocházející především z kuchyně patří do hnědé popelnice.
- Patří sem: kuchyňské zbytky (slupky, jádřince, pecky, odřezky ovoce a zeleniny), pokojové rostliny, zemina z květináčů, popel z dřevěného uhlí, kávová sedlina
- Nepatří sem: rostliny napadené plísní, živočišné zbytky (maso, kosti, kůže), skořápky od vajíček, mléčné zbytky (sýry, jogurty, mléko), oleje ze smažení, exkrementy, uhynulá zvířata, cigaretové nedopalky
Bioodpad je nutné vyhazovat bez sáčků, i když jsou kompostovatelné.
Zahradní odpad, jako je listí, tráva, spadané ovoce, posekané větve, plevel a jiné, prosím odevzdejte na sběrná střediska odpadu. Tento druh odpadu je také vhodný pro domácí kompostéry.
Podzemní kontejnery
- V Brně najdete nespočet stanovišť podzemních kontejnerů. Každé se skládá ze tří zásobníků na odpad o objemu od 3 do 6 m3 umístěných pod úrovní terénu a se třemi vhozy (sloupky) nad úrovní chodníku.
- Do těchto kontejnerů můžete odkládat stejný odpad jako do barevných kontejnerů. Jediný rozdíl je v tom, že čiré i barevné sklo se odkládá do společné nádoby.
Textil, nepotřebné oblečení, obuv, hračky
Textil se vkládá do bílých kontejnerů nebo se odkládá na sběrná střediska odpadu.
- Patří sem: veškeré oděvy, párová obuv, hračky (měkké, tvrdé), kabelky, bytový textil (záclony, závěsy, povlečení, ubrusy)
- Nepatří sem: mokré, plesnivé nebo jinak znečištěné oděvy, znečištěný textil (například ropnými látkami, barvami či zeminou), koberce, molitan, matrace, průmyslové ústřižky látek
- Odpad odkládejte v pytlích či taškách.
Velkoobjemový odpad
Velkoobjemový odpad je část komunálního odpadu obsahující věci, které nelze vzhledem k jejich rozměrům, hmotnosti či objemu ukládat do běžně používaných sběrných nádob. Z toho důvodu musí být tento odpad odevzdán pouze na sběrná střediska odpadu.
- Patří sem: plastový, dřevěný a čalouněný nábytek, matrace, podlahové krytiny (linolea, koberce, PVC), kuchyňské linky, obaly větších rozměrů, dětské autosedačky, dřevo
- Nepatří sem: sedadla a plastové komponenty automobilů
- Objemné předměty (skříně a postele) rozeberte na menší části či díly.
Kovy
- Kovy patří na sběrná střediska odpadu, která nejsou výkupnami druhotných surovin. Výjimku tvoří kovové obaly, které lze v Brně ukládat do žlutých kontejnerů na plast.
Vysloužilá elektrozařízení, zářivky a baterie
Do sběrných středisek odpadu můžete zdarma odložit baterie, zářivky a malé i velké domácí elektrospotřebiče – vše, co lze zapojit do elektrické zásuvky nebo co funguje na baterie. Jedná se výhradně o celé kusy bez vyjmutých částí.
- Patří sem: elektrozařízení (chladničky, pračky, myčky, sušičky, sporáky, mikrovlnné trouby, vysavače, topinkovače, fény, holicí strojky, televize, rádia, mobilní telefony, počítače, pily, vrtačky, elektrické hračky aj.), baterie, „obyčejné“ žárovky, reflektorové a halogenové žárovky, výbojky, trubicové zářivky (lineární, kruhové), úsporné zářivky, LED žárovky
- Nepatří sem: velká chladicí průmyslová zařízení (vitríny apod.) – ty je možné odevzdat na sběrném dvoru Jedovnická 4
- Další místa zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení, zářivek, výbojek a baterií:
- Prodejny – Při nákupu nového zařízení můžete v dané prodejně odevzdat to staré.
- Speciální kontejnery či boxy na elektrozařízení a baterie umístěné v prodejnách či ve veřejně přístupných prostorách i školách.
- Drobná elektrozařízení lze odložit do červeného stacionárního kontejneru (kontejner na drobná elektrozařízení a baterie od společnosti Asekol). Součástí sběrných nádob na elektrozařízení jsou i boxy na baterie.
Stavební a demoliční odpady
Jedná se o odpad bez příměsí. Odběr stavební suti je zpoplatněn a odebíráme ji pouze na vybraných sběrných střediscích odpadu. Poplatek činí 1,20 Kč/kg suti. Suť bez příměsí se musí odevzdávat v pytlích, abychom ji mohli zvážit.
- Patří sem: beton, cihly, tašky, obkladačky, umyvadla, WC mísy
- Nepatří sem: plastové trubky, WC sedátka, kovy (je nutné je odstranit a odevzdat odděleně), perlinka, sádrokarton a všechny ostatní nestavební materiály
- Další místa pro odběr většího množství stavební suti nebo jiného stavebního odpadu:
Sběrný dvůr Jedovnická 4 nebo recyklační deponie společnosti DUFONEV R.C., popřípadě MORAVOSTAV www.brnorecyklace.cz.
Jedlé tuky a oleje
Jedlý olej z fritéz nebo přebytečný olej z pánve nepatří do výlevky, ale na sběrné středisko odpadu. Použitý jedlý olej přelijte do uzavřené nádoby a buď odevzdejte ve sběrném středisku odpadu, nebo jej v malém množství (opět v uzavřené nádobě) můžete vložit do černé popelnice se směsným odpadem, odkud bude odvezen na energetické využití.
- Patří sem: použitý jedlý olej (živočišný i rostlinný)
- Nepatří sem: minerální oleje, maziva, přídavky do benzínu pro dvoutaktní motory a podobně
Pneumatiky
- Odběr pneumatik s diskem i bez něj zajišťují téměr všechna sběrná střediska odpadu. Zdarma lze pneumatiky odevzdat také v prodejnách či servisech, které je odebírají v rámci zpětného odběru.
Nebezpečný odpad
Nebezpečné odpady nebo obaly jimi znečištěné mají nebezpečné vlastnosti, které mohou ohrozit zdraví lidí a životní prostředí.
- Patří sem: barvy, kyseliny, zásady, laky, lepidla, rozpouštědla, pesticidy, motorové a jiné minerální oleje, domácí chemikálie a podobně
- Nepatří sem: munice a další
- Nepoužitelná léčiva včetně jejich obalů jsou nebezpečným odpadem. Lze je odevzdat v jakékoliv lékárně.